Güroymak GÜROYMAK’TA KIŞLIK PEYNİR SATIŞLARI DEVAM EDİYOR

GÜROYMAK’TA KIŞLIK PEYNİR SATIŞLARI DEVAM EDİYOR

4 yıl önce     Güroymak 0
GÜROYMAK’TA KIŞLIK PEYNİR SATIŞLARI DEVAM EDİYOR

Bitlis’in Güroymak ilçesinde bahar mevsimi ile birlikte yaylalara çıkan hayvan sahipleri, ilkel şartlarda yaptıkları peynirleri ilçeye getirip satışa sunuyorlar.

Kış ayları yaklaşırken evlerde peynir telaşı başladı. Vatandaşlar, kışın sofralardan eksik etmediği peynirler için peynir satışı yapan tezgahlara akın ediyor.

Satışlarının devam ettiğini belirten üreticiler, peyniri sezonun her mayıs ayında başladığını ve Ağustos ayına kadar devam ettiğini ifade ettiler. Vatandaşların kışın tüketecekleri peynirleri şimdiden alarak hazırlık yaptığını belirten satıcılar, yoğun ilgi nedeniyle sipariş almaya başladıklarını söyledi. Peynir ve süt ürünleri satışı yapan Ethem Dağgeçen, "Süt ürünleri olan peynir, manda yoğurdu,terayağı ile çökelek köylerden alıyoruz. Tezgahımızda satışını yapıyoruz. Vatandaşlar ürünlerden memnun ihtiyaçlarına göre ürünler getiriyoruz. Bu yıl peynir çok rağbet görüyor. Koyun,keçi,inek ve manda sütlerinden tereyağı,lor,salamura ve otlu peynirlerin satışını yapıyoruz” dedi.

En çok rağbet gören peynirin manda sütünden elde edilen peynir olduğunu söyleyen Dağgeçen, “manda sütü hem insan sağlığına daha faydalı hem de tat olarak diğerlerinden daha farklı olduğu için vatandaşlar manda peynirine bu yüzden daha rağbet gösteriyor. Baharın gelmesiyle süt ürünleri üretilmeye başlanır. İlk önce peynir sonra tere yağ, çökelek ve katık üretilmeye başlanır. Müşterilerimiz yavaş yavaş kışlık ürünlerini almaya başlarlar. Peynir, tere yağ ve çökelek için katık alırlar. Vatandaşlar en çok manda peynirini tercih ediyor. Herkesin isteğine göre ürünler var. Vatandaşlar memnun kalıyor. Bir alan bir daha gelip alıyor memnun olmazsa bir daha gelmiyor. Manda peynirini 15 liradan, koyun peynirini 14 liradan ve inek peynirini ise 8 liradan satışa sunuyoruz" şeklinde konuştu. Müşteri Şener Özamaç, “İlçemizde peynir, tere yağ, çökelek gibi ürünler tezgâhlara geldiğinden dolayı ihtiyacımız doğrultusunda alışveriş yapıyoruz. Yöresel ve doğal ürünler olduğundan tercih ediyoruz. Genel olarak manda peynirini tercih ediyoruz” dedi.

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!