Bitlis Bitlis'in turizm potansiyelini arttırma çalışması

Bitlis'in turizm potansiyelini arttırma çalışması

4 yıl önce     Bitlis 0
Bitlis'in turizm potansiyelini arttırma çalışması

Açıklamalarda bulunan Ramazan Gencan, yaklaşık 7 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Bitlis’te, vakıf ve kültür varlıklarının adeta açık hava müzesini andırdığını ifade ederek, kente gelmek isteyip de güvenlik nedeni ile gelemeyenlere de çağrı da bulundu. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Bitlis'te de güvenlik sorununun olmadığını ifade eden Gencan, "Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillenen eserler, Türkiye’de gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 7 bin yıllık geçmişi ile tarihe tanıklık etmiş şehirlerden birisi olan Bitlis, gerek Selçuklu Mezarlığı gerekse Osmanlı tarafından yapılan eserler anlamında oldukça zengin bir geçmişe sahip. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bitlis; hanları, hamamları, camileri ve medreseleri gibi birçok esere sahip olan nadide şehirlerden birisidir. Bitlis’in tarihi yerleri, müzeleri, kaleleri, camileri, medreseleri, köprüleri, han ve hamamları, kaplıcaları ve diğer tarihi yerleri ile herkes tarafından gezilip görülmesi gereken bir yerdir" dedi.
Gencan, Bitlis ve ilçelerinde turizm anlamında gerek yaz, gerek kış, gerekse inanç turizmi adına ellerinde her türlü malzemenin bulunduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:
"Bitlis; inanç, tarih, kültür, doğa, sanatla iç içe olan ve bütün güzellikleri içerisinde barındıran adeta bir açık hava müzesidir. Bitlis, merkezde tarihi Bitlis evlerinin olduğu kadim ve tarihi bir şehirdir. Bitlis'in tam göbeğinde bulunan Bitlis Kalesi milattan önce 330 yıllarında inşa edilmiştir. Yapmış olduğumuz sokak sağlıklaştırma projeleri ile Bitlis merkezi hak ettiği yere, yani kadim şehri asıl kültürüne kavuşturup sanat merkezi haline dönüştürmek için çalışmalarımız devam etmektedir. Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan'ı bir hilal gibi kucaklayan sodalı suyu ile Van Gölü, Türkiye'nin en büyük ve dünyanın ikinci büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölümüz ve yaklaşık sinesinde 9 bin tane mezarı barındıran Ahlat Selçuklu Mezarlığımız, doğa sporlarının yapıldığı Süphan Dağı, yeraltı ve yer üstü zenginlikleri ile hanları ve hamamları, kaleleri, medreseleri, şifalı suları ve görülmeye değer birçok güzellikleri ile beş minaresi olan Bitlis, görülmesi ve gezilmesi gereken nadide şehirlerimizden bir tanesidir. Maalesef bulunduğu coğrafya itibariyle özellikle terör nedeniyle şimdiye kadar çok büyük sıkıntılar yaşamasına rağmen şu an itibariyle ilimizde ve bölgemizde herhangi bir güvenlik sıkıntısı yaşamamaktayız. Yurt içi ve yurt dışından gelecek olan misafirlerimizi konuk edebilecek kapasiteye sahibiz. Şu an ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de herhangi bir güvenlik problemi yoktur. Bütün güzellikleri görmeye herkesi davet ediyoruz."

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!